Obszar 1 – wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne

Scenariusz zajęcia

Grupa „Żółta”

dzieci 3 – 4-5 letnie

OPIS

Aktywność muzyczno – ruchowa dzieci prowadzona wg, metody Kniessów rozbudza ruchową inwencję twórczą, wyrabia umiejętności łączenia ruchu z muzyką. Dzieci poznają możliwości własnego ciała. Ćwiczą  koordynację wzrokowo- ruchową. Zajęcia prowadzone metodą Kniessów rozładowują negatywne emocje, napięcia ,wyciszają organizm poprzez oddziaływanie muzyki klasycznej. 

 

 

Temat: Aktywność ruchowo – muzyczna dzieci według metody Kniessów.

 

Metoda: metoda Kniessów – zadaniowa, zabawowo – naśladowcza.

 

Cele: – rozbudzenie ruchowej inwencji twórczej

         - poznanie możliwości własnego ciała

         - wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką

         - wyrabianie zręczności, uwagi i koordynacji wzrokowo – ruchowej

         - zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu

         - ćwiczenia kształtujące ładną postawę

         - wyrabianie swobody, płynności ruchów

         - rozładowywanie negatywnych napięć, wyciszanie przy muzyce poważnej

 

Pomoce: woreczki, pałki drewniane, wstążki.

Przebieg zajęcia:

  1. Przywitanie dzieci, rozdanie woreczków do ćwiczeń, zapoznanie z formą zajęć gimnastycznych.
  2. Ćwiczenia przy muzyce poważnej z wykorzystaniem woreczków – naśladowanie ruchów wykonywanych przez nauczycielkę do muzyki: automasaż (masowanie ciała dotykając woreczkiem), wymachy ramion (naśladowanie mycia okien), skłony, ćwiczenia równowagi (chodzenie z woreczkiem na głowie).
  3. Dalsze ćwiczenia z woreczkiem z wykorzystaniem dolnych partii ciała – nóg                             (automasaż, wymachy nogami, przesuwanie palcami stóp woreczka, ćwiczenia równowagi – chodzenie z woreczkiem na stopie).
  4. Rozdanie każdemu dziecku po dwie pałki, przygotowanie do następnego ćwiczenia:    w siadzie klęcznym rytmiczne uderzanie pałeczkami o podłogę do muzyki jak najdalej od siebie i przybliżając do siebie, w siadzie uderzanie pałeczkami o podłogę, o uda,               o podłogę, w rozkroku uderzanie pałeczkami przed sobą, nad głową, z lewej strony,                   z prawej strony, między nogami.
  5. Zebranie pałeczek a rozdanie szarf.
  6. Ćwiczenia do muzyki z użyciem szarf : skłony do przodu z wymachami raz prawą ręką, raz lewą i obiema rękami, marsz po obwodzie koła, w staniu rozkrocznym  wymachy ramion ( wstążką ) przed sobą, wykonywanie ruchów falistych, skłony                  w lewą stronę i w prawą stronę, bieg na palcach do środka koła i na zewnątrz, marsz.
  7. Zebranie szarf i zwijanie ich.
  8. Zakończenie zajęcia. 

 

Scenariusz zajęcia

z zakresu aktywności fizycznej –

dnia  28. 02. 2014 r.

 

Grupa „Pomarańczowa”

dzieci 3 – 4 -5-letnie

OPIS

Podczas realizacji zajęć panowała bardzo dobra i życzliwa atmosfera, która sprzyjała aktywnemu działaniu dzieci. Poprzez wykonywanie ćwiczeń na równoważni dzieci rozwinęły swoje poczucie równowagi. Zajęcia prowadzone były z asekuracją nauczyciela wychowania przedszkolnego. Dzieci rozumiały polecenia i wykonywały je w sposób prawidłowy. Zachowane były wszystkie zasady bezpieczeństwa. Dzieci działały na zasadach wzajemnej współodpowiedzialności. Ćwiczenia przyniosły wiele radości i uśmiechu naszych wychowanków.

 

 

Temat: „Aktywny dzień w przedszkolu  - ćwiczymy razem”.

 

Cele:

 - wspomaganie oraz kształtowanie sprawności fizycznej podczas ćwiczeń gimnastycznych

- dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie kontaktów z nimi, umiejętność współpracy z partnerem

- nawiązanie bezpośrednich i życzliwych relacji dziecko- dziecko

- wytworzenie ciepłej i serdecznej atmosfery w grupie

- uświadomienie korzyści dla organizmu wynikających z ćwiczeń i zabaw ruchowych

 

Metoda: – ćwiczenia fizyczne w przedszkolu

 

Pomoce: woreczki, kółka, obręcze, równoważnia

 

 Przebieg zajęcia:

Część wstępna

1.      Rozdanie woreczków dla każdego w czasie marszu.

2.      Zabawa orientacyjno- porządkowa z elementem biegu, reakcja na sygnał

Część główna

1.      Ćwiczenie dużych grup mięśniowych -rzut woreczkiem za głowę.

2.      Ćwiczenie tułowia – skłony boczne – głowa, bark ( w lewo, w prawo)

3.      Zabawa na czworakach – „Kulawy lis” – woreczek pod kolanem.

4.      Ćwiczenie mięśni grzbietu – leżenie przodem i unoszenie przed sobą.

5.      „Kolory” – zabawa bieżna – hasło na kolor

6.      Rzuty – „Celuj w okienko” – dwa rzędy, rzut prawą i lewą ręką

7.      Podskoki – „Przeskocz woreczek” – obydwie nogi

8.      Ćwiczenia równowagi – stanie na jednej nodze, woreczek pod kolanem.

9.      Przejście po równoważni  (kiedy jest potrzeba z asekuracją)

Część końcowa

1.      Siad – chwyt woreczka na zmianę lewą i prawą stopą

2.      Marsz po obwodzie koła z woreczkiem na głowie.

Część wstępna – kółka

1.      Marsz – rozdanie krążków

2.      Zabawa orientacyjno- porządkowa z elementem biegu, „Ptaszki w gniazdach” -  reakcja na sygnał

Część główna

1.      Ćwiczenie tułowia – „Pozdrów krążek” – skłony w przód dziecko – rodzic

2.      Zabawa bieżna – „Poznaj swój kolor” reakcja na kolor

3.      Ćwiczenie mięśni grzbietu – „Przeglądanie się w lusterku”

4.      Ćwiczenia mięśni brzucha – odsuwanie stopami i przysuwanie krążków.

5.      Podskoki – „Pochód pajaców” – obydwie nogi przeskok, zeskok

Część końcowa

1.      Ćwiczenie tułowia – skręty – dotknięcie uchem krążka

2.      Ćwiczenia stopy – „Przewracanie naleśników”

3.      Marsz po obwodzie koła z krążkiem na głowie.

Część wstępna – obręcze

       1.  Marsz – rozdanie obręczy

       2.  Zabawa bieżna – „Bieg zaprzęgów”

 

Część główna

1.                   Ćwiczenie tułowia – skręty – „Zajrzyj w okienko” -  dziecko – rodzic

2.                  Ćwiczenie tułowia – skłony w przód – dziecko w siadzie trzyma obręcz a rodzic robi skłon

3.                  Zabawa na czworakach – „Tunel”

4.                  Ćwiczenia równowagi – „Kto potrafi” – przejście po równoważni

5.                  Podskoki – „Pochód pajaców” – dziecko w środku, rodzic na zewnątrz

Część końcowa

1.                  Ćwiczenia stopy – „Przeciąganie obręczy”

2.                  Marsz po obwodzie koła

Scenariusz zajęć z zakresu ćwiczeń gimnastycznych i rekreacyjnych

 

Grupa „ Pomarańczowa”

Dzieci 3 – 4 – 5 – letnie ruchowej

OPIS

 

Aktywność fizyczna z zastosowaniem przyborów uatrakcyjniają ćwiczenia gimnastyczne. Przybory urozmaicają i ożywiają zajęcia zwiększają aktywność, pobudzają wyobraźnię dzieci. Ćwiczenia z użyciem przyborów i przyrządów wyzwalają wielostronną aktywność ruchową dzieci, kształtują właściwą postawę i płynność ruchów.

 

 

Cele:

- rozwijanie ogólnej sprawności

- wzmacnianie mięśni poprzez napieranie, rozciąganie i rozluźnianie

- zwiększanie aktywności ruchowej

- rozwijanie koordynacji  ruchowo – wzrokowej

- ćwiczenia kształtujące ładna postawę ciała

 

Metoda:

Słowna – opis słowny, instrukcja, wyjaśnienie

Czynna – wykonywanie ćwiczeń praktycznych

Oglądowa – pokaz

 

 

Pomoce:

Przybory gimnastyczne  drewniane, gumowe , ścianka wspinaczkowa

 

Przebieg:

- marsz po kole z wysokim unoszeniem kolan, bieg,

- zapoznanie ze sprzętem

Ćw. 1.

- przesuwanie się w pozycji siadu klęcznego do przodu pod różnym kątem nachylenia         zjeżdżalni

Cel: rozciąganie odcinka lędźwiowego grzbietu

Ćw. 2

- ślizgi, zjeżdżanie nachylanie do podłoża w siadzie prostym przodem

Cel: typowo zabawowy charakter ćwiczeń

 

Ćw. 3

Wchodzenie i schodzenie  po ściance wspinaczkowej

Cel: ćwiczenie mięśni rąk i nóg

 

Ćw. 4

Przechodzenie po równoważni, stawianie na przemian jednej stopy za drugą, rozłożenie rąk                            i utrzymywanie równowagi

 

Ćw. 5

Zabawy rozluźniające z wykorzystaniem kolorowych materacy

Cel: doskonalenie motoryki w zakresie szybkości i zwinności

 

Ćw. 6

Przechodzenie przez poszczególne tory przeszkód z wykorzystaniem kolorowych materaców piankowych

-schodki

-walec

-tunel

Zakończenie zajęcia